Projektowanie wnętrz- od czego zacząć?

Własny dom- marzenie każdego z nas. Po wyborze projektu dom i zaplanowaniu rozkładu jego pomieszczeń przystąpić można do najprzyjemniejszej czynności- projektowania wnętrz. W procesie tym pod uwagę trzeba wziąć kilka istotnych czynników- jaka jest wielkość poszczególnych pomieszczeń, do czego mają one służyć, jaki jest nasz budżet i w jakim stylu chcemy je zaaranżować.

Projektowanie wnętrz to zadanie, którego można podjąć się samodzielnie, ale najwygodniejszą i najczęściej najlepszą opcją jest zwrócienie się do profesjonalisty- projektanta wnętrz czy dekoratora. Eksperci ci posiadają fachową wiedzę w tej dziedzinie, pomogą nam wybrać najlepsze materiały, dopasują meble i dodatki do naszych oczekiwań, a także zrealizują projekt w ramach budżetowych. 

Poszukując inspiracji na projekt wnętrz najlepiej jest zwrócić się w kierunku źródeł internetowych. Na stronach marketów budowlanych, sklepów meblarskich, a także portalach wnętrzarskich znaleźć można setki tysięcy pomysłów na zaprojektowanie wnętrz każdego pomieszczenia w domu. Internetowa baza danych pełna jest zdjęc zrealizowanych już projektów wnętrz, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Przy projektowaniu wnętrz najważniejsze jest określenie swoich potrzeb i marzeń, a następnie skonfrontowanie ich z rzeczywistością- wielkością budżetu oraz materiałami i elementami wyposażenia dostępnymi na rynku.

Projektowanie wnętrz dla wymagających

​Projektowanie wnętrz przez architekta wielu osobom wydaje się być fanaberią, wymysłem, niepotrzebnym widzimisię dla nowobogackich. Tymczasem samodzielne umeblowanie swojego lokum bywa opcją nie tylko droższą, lecz i powodującą, że przez lata musimy zmagać się z konsekwencjami złych wyborów na etapie urządzania mieszkania czy domu. Warto zatrudnić specjalistę zarówno w przypadku małej kawalerki, jak i wtedy, kiedy staliśmy się posiadaczami przestrzennego nowo wybudowanego domu na przedmieściach.

Osoba zawodowo zajmująca się projektowaniem wnętrz nie zna się nie tylko na designie i na tym, co modne i na czasie w zakresie wyposażenia lokali mieszkalnych, ale też podpowie nam rozwiązania najbardziej ergonomiczne, które usprawnią nam i ułatwią codzienne funkcjonowanie. Sami nie zdołamy uwzględnić wszystkich tych aspektów i zdarza się, że kupimy meble wygodne, ale niepasujące do charakteru wnętrza lub takie, które zachwycą każde oko, ale ich używanie będzie dla nas źródłem frustracji każdego dnia.

Przy projektowaniu wnętrz naszych domów dobry specjalista uwzględni nawet ilość potrzebnych szuflad w kuchennych szafkach, rodzaj podłogi w łazience czy to, w którą stronę wygodniej będzie nam otwierać drzwi sypialni. Pomyśli o wszystkim tym, z czego my nawet niekiedy nie zdajemy sobie sprawy.

Autor

Jan Kowalczyk

Redaktor topapartaments.pl

Zobacz również