Sposoby na uzyskanie energii odnawialnej – panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła

Ciepła woda w kranie, czy ogrzewanie całego budynku stanowi jedną z podstawowych potrzeb mieszkalnictwa. W tej kwestii coraz większe uznanie zyskują rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Istnieją różne metody uzyskanie tego źródła energii. Zazwyczaj potencjalny inwestor zastanawia się nad zastosowaniem paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła. Każdy kto chciałbym postawić na takie rozwiązania energetyczne powinien wziąć pod uwagę zastosowanie wszystkich instalacji łącząc je w jeden system grzewczy.

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tych metod grzewczych są nieustępliwe rosnące stawki za tradycyjne źródła energii oraz coraz głośniejsze protesty ekologów i ludzi dbających o środowisko naturalne. W konsekwencji ludzie coraz chętniej sięgają po energię płynącą z promieni słonecznych, czy też wiatru.

Przyglądając się obecnym standardom trzeba powiedzieć, że najczęściej mamy do czynienia z kolektorami słonecznymi. Służą do zapewniania podgrzanej wody. Ten stan powoli się zmienia. Dzieje się tak za sprawą zmian w regulacjach prawnych oraz przez większe dotacje. W rezultacie popularności nabierają panele fotowoltaiczne. Prócz tego mamy jeszcze pompy ciepła.

Łącząc wspomniane instalacje w jeden system zapewniamy sobie ciepłą wodę, ogrzany dom oraz prąd użytkowy do codziennych zajęć. Taka perspektywa brzmi kusząco, dlatego warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się więcej o tych metodach.


Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne mają jedno główne zadanie, które interesuje nas teraz najbardziej – przekształcenie energii słonecznej w prąd. Ich zastosowanie zapewnia niezależność od sieci energetycznych.

Istotą zastosowania tego systemu jest miejsce. Poziom wydajności związany jest w nasłonecznieniem miejsca, w którym mamy zamiar zamontować instalacje. Im więcej słonecznych dni, im mocniejsze jest promieniowanie słoneczne tym lepsze wyniki otrzymamy.

Taką metodę grzewczą poleca się w szczególności miejscom takim, jak gospodarstwa rolne, pieczarkarnie, czy też chłodnie. Rzecz polega na znacznym zapotrzebowaniu energetycznym, gdzie wytwarzany prąd zużywa się „na bieżąco”. Trzeba też wiedzieć o magazynowaniu tej energii. Do tego zadania należy wykorzystać odpowiednie akumulatory, które stosunkowo nie są trwałe. Wniosek jest taki, że przez to podnosi się koszt całej instalacji. Wszelako w tym kontekście warto znać nowe regulacje prawne, obowiązujące od 1 stycznia 2016 roku. Otóż istnieje możliwość odsprzedania wytworzonej energii sieciom energetycznym.


Kolektory słoneczne

Panele fotowoltaiczne są mało wydajne do grzania wody. Dzieje się tak, dlatego, że instalacja do tego zadania wykorzystuje zaledwie 15 proc. gromadzonej energii. W związku z tym warte uwagi jest to, że kolektory słoneczne prezentują się znaczniej efektywniej na tym polu. Ich wydajność sięga 84 proc. gromadzonej energii z promieni słonecznych. Okresowo można nawet wykorzystywać je, jako wsparcie przy ogrzewaniu całego budynku.

Cała instalacja jest skonstruowana tak, że najpierw powierzchnia kolektora gromadzi ciepło słoneczne. Następnie przekazuje je do dalszej pracy przez płyn solarny. W końcu tenże płyn nagrzewa zbiornik z wodą umieszczony na końcu konstrukcji.

Podstawową zasadą jaka obowiązuje przy montażu jest ukierunkowanie paneli, czy też kolektorów w stronę południową. Najczęściej instaluje się je na dachach. Zdarza się spotkać je też na ścianach, czy nawet na ziemi. I w gruncie rzeczy takie inwestycje zwracają się zaledwie po 3, czy w gorszym wypadku po 6 latach.


Pompy ciepła

To omówienie zakończymy informacjami na temat pomp ciepła. Dokładnie to skupimy się na jednym, wybranym rodzaju – pompie powietrznej. Pracują na niskotemperaturowej energii cieplnej. Uzyskują ją, co łatwo się domyślić, z powietrza. Tak pozyskaną energię przekształcają w ogrzewanie dla naszych, domowych pomieszczeń.

Pompy ciepła mają dwa mocne atuty. Po pierwsze są tanie, po drugie wydajne. Przy zastosowaniu takiej instalacji następuję znaczna redukcja pobieranej energii z sieci energetycznych, zaledwie 25-35 proc. pochodzi z elektrowni. Wliczając w to jeszcze ciepła wodę z kolektorów słonecznych i ogrzewanie domu za sprawą paneli fotowoltaicznych uzyskujemy całkiem kuszący sposób wykorzystania energii odnawialnej do naszych potrzeb mieszkalnych.

Autor

Ewa Kowalkiewicz

Redaktor topapartaments.pl - Projektant wnętrz

Zobacz również