Jak można zapobiegać powstawaniu odleżyn?

Największym problem, który dotyka osoby obłożenie chore, które przez wiele tygodni, miesięcy, a czasem nawet i lat leżą unieruchomione w łóżku są odleżyny. U osób tych dochodzi najpierw do niedokrwienia tkanek miękkich, a później do ich obumierania. U leżących chorych najczęściej odleżyny powstają w okolicach kości ogonowej, na uszach, czy na potylicy. Miejsc, na których mogą powstać odleżyny jest znacznie więcej.

Powstawaniu odleżyn można zapobiegać między innymi regularnie zmieniając pozycję osoby leżącej. Często jednak sama zmiana pozycji chorego jest niewystarczająca. Trzeba skorzystać z materaca przeciwodleżynowego. Materac przeciwodleżynowym jest rodzajem materaca medycznego, którego głównym zadaniem jest właśnie zapobieganie powstawaniu odleżyn. Każdy materac przeciwodleżynowy składa się z kilkunastu komór. W każdej z nich następuje zmiana ciśnienia.

Wśród materacy przeznaczonych do zapobieganiu powstawania odleżyn można wyróżnić trzy rodzaje:

  • gofrowane;
  • bąbelkowe;
  • rurowe.

Materace gofrowane wykonywane są z pianki poliuretanowej. Znajdują się w nich punkty zapewniające przepływ powietrza. Na wyposażeniu materacy bąbelkowych znajduje się specjalna pompa, która dostarcza powietrze do poszczególnych komór materaca. Z kolei materace rurkowe zbudowane z komór o poprzecznym kształcie. Do nich także niezbędna jest pompa, która napełnia je powietrzem.

Materace różnią się nie tylko swoją budową, ale także ceną. Do najtańszych należą te bąbelkowe, droższe od nich są rurowe.

Wybierając materac, musimy zwrócić uwagę, jaka jest jego wysokość. Materace wysokie sprawdzają się najlepiej w profilaktyce przeciwodleżynowej. Obsługa żadnego z materacy przeciwodleżynowych nie jest skomplikowana, poradzi sobie z nią każdy, kto zajmuje się w domu sprawowaniem opieki nad osobami przewlekle chorymi. Niezależenie jednak na jaki rodzaj materaca się zdecydujemy, nie możemy go ułożyć bezpośrednio na łóżku. Zawsze należy układać je na materacu, który znajduje się w łóżku. Dopiero tak ułożony materac możemy podłączyć do pompy i położyć na nim prześcieradło. Na tak przygotowanym materacu układamy osobę chorą.

Decydując się na zakup materac, napełnianego powietrzem, musimy pamiętać, że po ułożeniu osoby chorej koniecznie trzeba dopasować twardość materaca. Dołączonej pompy nie wolno zakładać na wezgłowiu łóżka. Pompy się nie odłącza, pracuje ona przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Wyłączenie pompy spowoduje ujście powietrza z komór materaca. Do pracy pompa potrzebuje podłączenia do gniazdka elektrycznego.

Autor

Ewa Kowalkiewicz

Redaktor topapartaments.pl - Projektant wnętrz

Zobacz również